Editura Young Art

Editura Youngart, parte a Grupului Editorial ART, se adresează adolescenților și tinerilor care încă citesc. Ne străduim să le alimentăm pasiunea cu cele mai bune texte clasice, dar și cu bestselleruri contemporane, fără să uităm acele cărți care care au primit de-a lungul timpului cele mai înalte distincții în domeniu, cum ar fi Darul lui Jonas sau Flori pentru Algernon.

 

Cele mai înduioșătoare povești young adult transformate în filme de succes (Absolut tot, Castelul de sticlă) sunt tipărite în condiții excepționale în varianta tie-in, iar cele mai populare serii pentru adolescenți (Miss Peregrine, Al cincilea val, Elias și spioana Cărturarilor) sunt publicate integral sau în curs de apariție la Editura Youngart.

 

Alături de scriitorii consacrați, validați de critica de specialitate, ca Daniel Keyes sau Ursula K. Le Guin, sunt publicați și autori tineri și foarte apreciați de publicul young adult, și nu numai, ca: Ransom Riggs, Sabaa Tahir sau Rainbow Rowell.

 

Fiți pregătiți pentru cele mai tulburătoare povești de dragoste adolescentine, cele mai fabuloase romane de aventuri, drame profunde sau povești apocaliptice. Fiecare carte Youngart este un adevărat page-turner!



ECHIPA YOUNGART


Director general

Dan Iacob


Director executiv

Bianca Chirică

bianca.chirica@editura-art.ro


Director tehnic

Vasile Ardeleanu

 

Redactor-şef

Laura Albulescu // laura.albulescu@editura-art.ro  


Copyright

Ramona Tănase // ramona.tanase@editura-art.ro  


Art Director

Alexandru Daş


Design grafic

Anca Chiriță, Cristina Andrieș, Anna Grozavu


Redactori:

Roxana Coțovanu, Ioana Tudor


Tehnoredactori, DTP

Vasile Ardeleanu, Angela Ardeleanu, Mihaela Aramă, Ionuț Bănuță, Monica Manolache, Florin Paraschiv, Crenguța Rontea, Cristian Vlad  


Director vânzări

Ciprian Constantin // ciprian.constantin@editura-art.ro  


Key Account Managers

Aniela Constantin // aniela.constantin@editura-art.ro

Roxana Neacșa // roxana.neacsa@editura-art.ro

Răzvan Florea // razvan.florea@editura-art.ro  

Sonia Vijoică // sonia.vijoaica@editura-art.ro


Director marketing

Linda Willy // linda.willy@editura-art.ro


Marketing & PR

Raluca Cohn // raluca.cohn@editura-art.ro

Eliza Dumitrașcu // eliza.dumitrascu@editura-art.ro

Marcia Marin // marcia.marin@editura-art.ro

Ioana Orbescu // ioana.orbescu@editura-art.ro

Matei Sâmihăian // matei.samihaian@editura-art.ro  


Secretariat general

office@editura-art.ro 

Vă recomandăm şi